Jak pisarz
i kto jeszcze może otrzymywać pieniądze za wypożyczone książki
w Polsce i nie tylko dowiesz się w tym materiale
.
„Wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne (ang. Public Lending Right, PLR) – program, którego celem jest zrekompensowanie autorom lub innym właścicielom praw autorskich potencjalnej utraty dochodów ze sprzedaży ich książek, gdy te są za darmo udostępniane czytelnikom w bibliotekach publicznych (…).
Jako pierwsza system wynagrodzeń wprowadziła Dania, w 1946 roku, po niej Norwegia w 1947 oraz Szwecja w 1956. Obecnie na świecie system wynagrodzeń za wypożyczenia biblioteczne wprowadziło 35 krajów, w tym Polska w 2015 roku. Większość z krajów znajduje się w Europie, poza tym system PLR wprowadziła m.in. Australia, Izrael, Kanada i Nowa Zelandia (…)” [1].
Jeśli podoba się Tobie materiał polub film
, zostaw komentarz z Twoją opinią, zasubskrybuj kanał oraz udostępnij na swoim profilu np. Facebooku/Instagramie/X/Threads/LinkedIn bądź prześlij link znajomym, którym te informacje mogą być pomocne w formie wiadomości na Messenger, WhatsApp, Instagramie/Threads lub LinkedIn.
Jeśli doceniasz mój czas, energię, doświadczenie i wiedzę, którą się z Tobą dzielę możesz mnie wesprzeć dodatkowo w dalszym rozwoju przez zakup moich książek lub innych produktów na stronie sklepiku mojego wydawnictwa online:
LINK
: https://www.lukasfrankenstein.com/kategoria-produktu/wydawnictwo/
Źródła:
1. Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wynagrodzenia_za_wypo%C5%BCyczenia_biblioteczne
2. Lookreatywni – Law For Creatives: https://lookreatywni.pl/baza-wiedzy/public-lending-right-prawo-do-dodatkowego-wynagrodzenia-dla-tworcow/
3. Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska: https://plr.copyrightpolska.com.pl/login